Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00

Niemiecki Ekspresjonizm (1919-1926)

»
Na terenie Cesarstwa Niemieckiego istniało około 2000 kin w których wyświetlano głównie filmy francuskie, amerykańskie, włoskie i duńskie. Rodzimy rynek reprezentowało kilkanaście małych wytwórni.

Wkrótce nastąpiło coś co sprawiło, że sytuacja miała się diametralnie zmienić. Filmy niemieckie nie mogły być pokazywane w żadnym Francuskim ani Amerykańskim kinie.

Co było przyczyną?
»

Erotyki

Dramaty historyczne

Filmy przygodowe

Madame Dubarry

Finałowa scena zbiorowa przed Trybunałem Rewolucyjnym podczas rewolucji francuskiej
»

Gabinet Doktora Caligari

Pierwszy a zarazem najbardziej charakterystyczny film ekspresjonistyczny. Składała się na to wspaniała scenografia stworzona przez malarzy Warma, Röhrig i Reimanna z wyolbrzymionymi i nierealistycznie zniekształconymi kształtami oraz charakterystyczny wygląd mocno ucharakteryzowanych aktorów oraz ich gra, momentami gwałtowna i rwana a czasem powolna i posuwista. Najważniejszą cecha była spójność wszystkich tych czynników. Dobrym przykładem jest scena kiedy Cezar w lesie z rozczapierzonymi ramionami zdaje się wtapiać w mocno wystylizowane drzewa.
Pewnego rodzaju przestylizowanie zdaje się mieć logiczne wyjaśnienie, kiedy to cała wizja ekspresjonistycznego świata okazuje się być tylko wizją szaleńca. Gabinet Doktora Caligari

Metropolis

(1927) reż. Fritz Lang.
Wielkie dzieło a jednocześnie schyłek świetności Ekspresjonizmu Niemieckiego.
«