Pathé lub Pathé Frères to nazwa różnych francuskich przedsiębiorstw, które powstały początkowo jako Path Brothers Of France w 1896 roku. W pierwszej dekadzie XX w. Pathé stało się największą na świecie firmą produkującą filmy i sprzęt potrzebny do ich kręcenia, jak również głównym producentem nagrań fonograficznych. W 1908 roku, Pathé wynalazło kronikę filmową pokazywaną w kinach przed właściwym filmem.
Gaumont - francuska wytwórnia filmowa, założona w 1898 roku przez Léona Gaumonta. Obecnie jest to najstarsza i największa wytwórnia filmowa we Francji.

1918

Początki rodzimej kinematografii we Francji były dosyć trudne. Wybuch I Wojny Światowej spowodował że większość twórców została powołana do wojska a studia filmowe zostały zaanektowane na potrzeby działań wojennych. Cały lokalny rynek kontrolowały dwie firmy Léon Gaumont i Pathé Frères.

Od 1915 roku na ekranach francuskich pojawiało się coraz więcej produkcji amerykańskich. W latach 20-tych Francuzi obejrzeli 8 razy więcej filmów amerykańskich niż rodzimych.

Wierne Serce w reżyserii Jeana Epsteina. Impresjoniści kładli nacisk na analizę psychologiczna postaci, nie tyle ważne byłao zachowanie zewnętrzne co sytuacja "wewnętrzna".
ewfewfewfew

Pies Andaluzyjski

Najsłynniejsza scena z filmu Luisa Buñuela
«